FLORIDA DIVISION UDC 

CHAPTERS BY DISTRICT 

 


DISTRICT I
         Director - Michelle McMillan Kirby

City Chapter President
Crawfordville R. Don McLeod 2469 * Louise Thomas
Marianna William Henry Milton 1039 Mrs. Charles M. Wright (Ellen)
Milton Simpson Mounted Rangers 2685 Wilene Thompson
Monticello Kate Dilworth Scott 2496 Mrs. Pat Cichon
Panama City Confederate Salt Works 2269 Ms. Gina Webb
Pensacola

Pensacola 298

Mrs. Terry Schwartz

Tallahassee Anna Jackson 224
Blountstown Ocheesee 2693 * Mrs. Janice Moore
* Indicates listing of Confederate Ancestors on chapter web site

TOP

DISTRICT II
  Director -  Sonya  Eason
 

City Chapter President
Hilliard St. Marys River 2668 Wanda Arnold
Jacksonville

Jacksonville 1128

Mrs. Tina Frady

Jacksonville Martha Reid 19 *

Mrs. Dianne Drake Boren

Jacksonville Robert E. Lee 2157 Mrs. Linda Speiser
Jacksonville Beach Mattie T. Wright 2533 *

Mrs. Anna DuBois

Lake City Olustee 2488 Ms. Linda Williams
Macclenny Andrew Jackson Padgett 2540 Mrs. C. Denise Musgrove Stenson
* Indicates listing of Confederate Ancestors on chapter web site

TOP

DISTRICT III
Director - Kim Nelson
 

City Chapter President
Bunnell Captain John J. Dickison 2550 Mrs. Thomas E. Hoskins (Janice)
Bunnell Gen.  Joseph Eggleston Johnston 2317 Jamie Likins
Gainesville Kirby Smith 202  Virginia Fettes
Ocala General Robert Bullock  2420 Mrs. Judy Delk
St. Augustine

Ancient City 2232

Miss Katherine Owens

Weirsdale Marion Dragoons 2311 Mrs. Paul A. Mott (Sandy)
* Indicates listing of Confederate Ancestors on chapter web site

TOP

DISTRICT IV
Director - Joni Conner-Little

 
City   President
Apopka Florence Collier 1758

Mrs. Paul S. (Melinda) Anderson

Bushnell Granville Beville  2234 * Mrs. Darrel Tomlinson (Carol)
Cocoa Canaveral Light 2358 Mrs. Sue Perry
Daytona Beach Sarah Ann Elizabeth Smith 2432 Mrs. Allie Goodwin
Deland Stonewall Jackson 1981 Wanelle Scott (Mrs. Bruce C.)
Leesburg Confederate Gray 641 Ms.Carolyn Arvilla Waters Sharpe .
Melbourne Henry Patrick Gradick  2406 Jane M. Smythe (Dr.)
Orlando Annie Coleman 225 *

Mrs. Delores Humphries   

Orlando Jefferson Davis 2173 Texann Buck
Belle Isle Bonnie Blue 2329  * Mrs. Zunelle "Z" Bookhardt
* Indicates listing of Confederate Ancestors on chapter web site
 

TOP

DISTRICT V
Director - Mrs. George Sizemore (Joyce)
 
City Chapter President
Ft. Myers Ft. Myers 2614 * Ms. Connie Singleton
Kissimmee Osceola Confederate Dames #2684 Mrs. George Sizemore (Joyce)
Lake Placid Captain John Wesley Whiddon  2501

Ms. Julia Perry

Lake Wales William Anderson Sanders 2474 Ms. Tina Miller
Lakeland Annie H. Darracott 791 *
Plant City Plant City 1931

Mrs. Delicia Wallnofer

* Indicates listing of Confederate Ancestors on chapter web site  


     

TOP

 

  DISTRICT VI
Director -
Mrs. John H. Greene (Jan)

City Chapter President
Bradenton Judah P. Benjamin 1545

Ms. Peggy Veeder

Brooksville Betty Lykes Stringer 2407 *

Mrs. Anne Brown

Clearwater Mary Custis Lee 1451
Tampa Confederate Cantinieres 2405 * Ms. Elizabeth J. Byrd
Tampa Old Fort Brooke 2213  
Tampa Tampa 113 Mrs. June Bolen
Temple Terrace Augusta Jane Evans Wilson 2640 Brenna Rutland (Mrs. Wayne)
* Indicates listing of Confederate Ancestors on chapter web site

TOP

DISTRICT VII
Director - Melinda Johnson

City Chapter President
Ft. Lauderdale Eliza Barns McLendon 2209 * Stephanie Chouteau Murphy
Miami Southern Cross 796 Mrs. Richard Neal (Frederica)
Stuart General J.E.B. Stuart 2150 * Avagail Poole Flowers
West Palm Beach Thomas Benton Ellis 1816 * Mrs. Lynn Jones
* Indicates listing of Confederate Ancestors on chapter web site

TOP

 

Contact Webmaster